Irák vs. Pandora – oscarové nominace
1. 3. 2010
Slavnostní předávání Cen Akademie se uskuteční v neděli 7. března 2010.
- Nejlepší film roku
- Avatar
- The Blind Side
- District 9
- An Education
- Hanebný pancharti
- Lítám v tom
- Precious: Based on the Novel Push by Sapphire
- A Serious Man
- Smrt čeká všude
- Vzhůru do oblak
- Nejlepší herec v hlavní roli
- Jeff Bridges (Crazy Heart)
- George Clooney (Lítám v tom)
- Colin Firth (A Single Man)
- Morgan Freeman (Invictus: Neporažený)
- Jeremy Renner (Smrt čeká všude)
- Nejlepší herečka v hlavní roli
- Sandra Bullock (The Blind Side)
- Helen Mirren (The Last Station)
- Carey Mulligan (An Education)
- Gabourey Sidibe (Precious: Based on the Novel Push by Sapphire)
- Meryl Streep (Julie a Julia)
- Nejlepší herec ve vedlejší roli
- Matt Damon (Invictus: Neporažený)
- Woody Harrelson (The Messenger)
- Christopher Plummer (The Last Station)
- Stanley Tucci (Pevné pouto)
- Christopher Waltz (Hanebný pancharti)
- Nejlepší herečka ve vedlejší roli
- Penelope Cruz (Nine)
- Vera Farmiga (Lítám v tom)
- Maggie Gyllenhaal (Crazy Heart)
- Anna Kendrick (Lítám v tom)
- Mo´Nique (Precious: Based on the Novel Push by Sapphire)
- Nejlepší režie
- Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude)
- James Cameron (Avatar)
- Lee Daniels (Precious: Based on the Novel Push by Sapphire)
- Jason Reitman (Lítám v tom)
- Quentin Tarantino (Hanebný pancharti)
- Nejlepší originální scénář
- Hanebný pancharti (Quentin Tarantino)
- The Messenger (Alessandro Camon, Oren Moverman)
- A Serious Man (Joel Coen, Ethan Coen)
- Smrt čeká všude (Mark Boal)
- Vzhůru do oblak (Bob Peterson, Pete Docter, Thomas McCarthy)
- Nejlepší adaptovaný scénář
- District 9 (Neill Blomkamp, Terri Tatchell) An Education
- (Nick Hornby)
- In The Loop (Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche)
- Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (Geoffrey Fletcher)
- Lítám v tom (Jason Reitman, Sheldon Turner)
- Nejlepší kamera
- Avatar (Mauro Fiore)
- Bílá stuha (Christian Berger)
- Hanebný pancharti (Robert Richardson)
- Harry Potter a Princ dvojí krve (Bruno Delbonnel)
- Smrt čeká všude (Barry Ackroyd)
- Nejlepší střih Avatar (Stephen E. Rivkin, John Refoua, James Cameron) District 9 (Julian Clarke) Hanebný pancharti (Sally Menke) Precious: Based on the Novel Push by Sapphire (Joe Klotz) Smrt čeká všude (Bob Murawski, Chris Innis) Nejlepší výprava Avatar (Rick Carter, Robert Stromberg, Kim Sinclair) Imaginarium dr. Parnasse (David Warren, Anastasia Masaro, Caroline Smith) Královna Viktorie (Patrice Vermette, Maggie Gray) Nine (John Myhre, Gordon Sim) Sherlock Holmes (Sarah Greenwood, Katie Spencer) Nejlepší kostýmy Bright Star (Janet Patterson) Coco Chanel (Catherine Leterrier) Imaginarium dr. Parnasse (Monique Prudhomme) Královna Viktorie (Sandy Powell) Nine (Colleen Atwood) Nejlepší Makeup Božský (Aldo Signoretti, Vittorio Sodano) Královna Viktorie (John Henry Gordon, Jenny Shircore) Star Trek (Barney Burman, Mindy Hall, Joel Harlow) Nejlepší hudba Avatar (James Horner) Fantastic Mr. Fox (Alexandre Desplat) Sherlock Holmes (Hans Zimmer) Smrt čeká všude (Marco Beltrami, Buck Sanders) Vzhůru do oblak (Michael Giacchino) Nejlepší píseň Crazy Heart (The Weary Kind) (T-Bone Burnett, Ryan Bingham) Nine (Take It All) (Maury Yeston) Paříž 36 (Loin de Paname) (Reinhardt Wagner, Frank Thomas) Princezna a žabák (Down in New Orleans) (Randy Newman) Princezna a žabák (Almost There) (Randy Newman) Nejlepší mix zvuku Avatar (Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson, Tony Johnson) Hanebný pancharti (Michael Minkler, Tony Lamberti, Mark Ulano) Smrt čeká všude (Paul N.J. Ottosson, Ray Beckett) Star Trek (Anna Behlmer, Andy Nelson, Peter J. Devlin) Transformers: Pomsta poražených (Greg P. Russell, Gary Summers, Geoffrey Patterson) Nejlepší střih zvuku Avatar (Christopher Boyes, Gwendolyn Yates Whittle) Hanebný pancharti (Wylie Stateman) Smrt čeká všude (Paul N.J. Ottosson) Star Trek (Mark P. Stoeckinger, Alan Rankin) Vzhůru do oblak (Michael Silvers, Tom Myers) Nejlepší vizuální efekty Avatar (Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, Andy Jones) District 9 (Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros, Matt Aitken) Star Trek (Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh, Burt Dalton) Nejlepší animovaný film Fantastic Mr. Fox (Wes Anderson Koralína a svět za tajnými dveřmi (Henry Selick) Princezna a žabák (John Musker, Ron Clements) The Secret of Kells (Tomm Moore) Vzhůru do oblak (Pete Docter) Nejlepší cizojazyčný film Ajami (Izrael) Bílá stuha (Německo) El secreto de sus ojos (Argentina) Prorok (Francie) La teta asustada (Peru) Nejlepší celovečerní dokument Burma VJ: Reporter i et lukket land (Anders Østergaard) The Cove (Louie Psihoyos) Food, Inc. (Robert Kenner) The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers (Judith Ehrlich, Rick Goldsmith) Which Way Home (Rebecca Cammisa) Nejlepší krátkometrážní dokument Katastrofa v Číně: Slzy Sečuánské provincie (Jon Alpert) The Last Campaign of Governor Booth Gardner (Daniel Junge) The Last Truck: Closing of a GM Plant (Steven Bognar, Julia Reichert) Królik po berlinsku (Bartosz Konopka) Music by Prudence (Roger Ross Williams) Nejlepší krátkometrážní animovaný film French Roast (Fabrice Joubert) Granny O´Grimm´s Sleeping Beauty (Nicky Phelan) La dama y la muerte (Javier Recio Gracia) Logorama (François Alaux, Herve de Crecy, Ludovic Houplain) Wallace and Gromit in ´A Matter of Loaf and Death´ (Nick Park) Nejlepší krátkometrážní hraný film The Door (Juanita Wilson) Istället för abracadabra (Patrik Eklund) Kavi (Gregg Helvey) Miracle Fish (Luke Doolan) The New Tenants (Joachim Back) (Cervenak) Režisér Černýho dynamitu Scott Sanders porotcem na Pražských „šortkách“ - 21.01.2010 Festival krátkého filmu Praha proběhne letos už popáté v pražském kině Světozor od 20. do 24. ledna. Jednotlivé tematické sekce se letos budou věnovat filmům ze Španělska, Japonska, filmům o fotbale nebo například ruským filmům o lásce. V retrospektivě nabídne krátké filmy holandského režiséra Jana Kounena, který v minulém roce nadchl svým celovečerním filmem Coco Chanel & Igor Stravinsky. Festivaloví návštěvníci budou moci také shlédnout vítěze z prestižních festivalů (Cannes, Berlin) nebo držitele Oscara film Země hraček. Sekce První podání ukáže, jak do světa kinematografie vstupovali dnes již renomovaní režiséři: Mike Leigh, Park Chan-wook, Krzysztof Zanussi, Todd Solondz nebo Marek Najbrt. Pro fanoušky experimentálních forem je zase určena sekce Labo – experiment a nové směry, která předvede dvanáct filmů vzniklých využitím nových technologií nebo neobvyklých postupů. Americký režisér Scott Sanders, který v Čechách představuje i svůj nový film Black Dynamite (Černej dynamit), bude jedním z porotců mezinárodní soutěže, jejíž vítěz získá i finanční odměnu 5 tisíc eur. Dalším z porotců je islandský herec Tomas Lemarquis, českým divákům známý z filmu Albín jménem Noi. Porotu doplní také japonská producentka Keiko Takahashi, česká scenáristka a režisérka Jitka Rudolfová, která v minulém roce debutovala s celovečerním filmem Zoufalci, a filmový publicista a scenárista Tomáš Baldýnský. Celý katalog a program festivalu mohou zájemci najít na www.pragueshorts.com. (Bart)
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář